Adalet Bakanı Gül’den itiraz açıklaması: Karara bağlayacak...

Adalet Bakanı Gül'den itiraz açıklaması: Karara bağlayacak olan YSK'dır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Gül, "İtirazları karara bağlayacak olan YSK'dır. YSK bu işin patronudur. İdarenin herhangi bir dahli olmaz Kimin iradesi yansıdıysa A partisi B partisi değil vatandaşın iradesi her şeyin üstündedir" dedi.

08 Nisan 2019 - 08:46

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Tüm süreç seçim kurulları  yönetiminde, denetiminde, siyasi partilerin hepsinin temsilcilerinin de huzurunda  gerçekleşmektedir. Yüksek Seçim Kurulu bu işin patronudur, sahibidir. Yürütme  burada söz sahibi değildir. dedi. Bakan Gül, nöbetçi noter uygulamasıyla ilgili Ankara 35. Noterliği'ni ziyaret etti.Noterde nüfus cüzdan örneği işlemini yapan Gül, gazetecilerin sorularını yanıtladı, açıklamalarda bulundu.Bir gazetecinin, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik  Öztrak'ın Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı'nın elleri oy çuvallarının içinde ne  aramaktadır? eleştirisine ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine  Gül,   Türkiye'de milletin iradesi oy çuvallarına yansımıştır. Milletin iradesi de  neyse herkesin saygı duyması gereken bir iradedir. Tüm süreç seçim kurulları  yönetiminde, denetiminde siyasi partilerin hepsinin temsilcilerinin de huzurunda  gerçekleşmektedir. Yüksek Seçim Kurulu bu işin patronudur, sahibidir. Yürütme  burada söz sahibi değildir. diye konuştu.Türk milletinin yetkisini kullandığını aktaran Abdulhamit Gül, şunları  söyledi: Elbette kararı da bu konudaki itirazları da karara bağlayacak olan  seçim kuruludur, Yüksek Seçim Kuruludur. Dolayısıyla idarenin bu konuya ilişkin   herhangi bir dahli olmaz. Kimin iradesi yansıdıysa, burada A partisi B partisi  değil, vatandaşın iradesi her şeyin üstündedir. Yüksek Seçim Kurulu da hangi  düşünce, irade yansımışsa onu sayacaktır. Bu süreç de tüm siyasi partilerin  denetiminde zaten Yüksek Seçim Kurulu çerçevesinde yine yürümektedir.

BU DÜŞÜNCE ELBETTE DEĞERLİDİR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçimle ilgili önerisi hakkındaki  soruya  Gül, Bu düşünceler elbette değerlidir. Yasama, parlamento bunun için  vardır. Bu öneriler değerlendirilip, mutlaka Meclis'in takdirinde uygun görülmesi  halinde elbette kanunlaşacaktır, kanunlaşabilir. Bunların hepsi çok değerli  önerilerdir. Tabii Meclis'in takdirindedir. yanıtını verdi.Noterde nüfus cüzdan örneği işlemi yapan Gül, daha sonra gazetecilerin  sorularını yanıtladı ve açıklamalarda bulundu.Gül, hukuk tarihi için çok önemli bir gelişmenin yaşandığını, bu hafta  sonu itibarıyla nöbetçi noterlik uygulamasını başlattıklarını söyledi.Uygulamanın hayırlı olması temennisinde bulunan Gül, bu konuda katkı  veren herkese teşekkür etti. Bakan Gül, şöyle konuştu: Hukuk, hayatı kolaylaştırabilir, zorlaştırabilir. Engelleyici  olabilir, kolaylaştırıcı olabilir. Biz, hukukun kolaylaştırıcı olması, insana,  vatandaşa temas eden yönünün olması gerektiğine inanıyoruz. İşte bu çerçevede  yaptığımız reformların bir adımı olarak nöbetçi noterlik uygulamasını da hayata  geçirmiş durumdayız. Temel amacımız, hukukun insan hayatını kolaylaştırması,  vatandaş odaklı reformların devam etmesi yönündedir. Abdulhamit Gül, hukuk çerçevesindeki sürelerin kısalması, hak ve  mağduriyetlere ulaşmadan, adaletin gecikmeden tesis edilmesinin kendilerinin  temel yaklaşımları olduğunu vurguladı.Reform çalışmaları kapsamında noterlerle ilgili yapılacaklara değinen  Gül, şöyle devam etti: Bazı çekişmesiz yargı işlemlerinin noterlerimize devrine çalışıyoruz.  Belki gayrimenkul satışı gibi bazı konular üzerinde de hem tapuda hem burada  işlemler yapılabilir. Bunlara bakıyoruz. Temel yaklaşımımız insanımıza dokunsun.  Vatandaş odaklı bir hukuk hizmetini sağlayalım. Temel perspektifimiz bu. Bugün  itibarıyla İstanbul'da her iki yakada ikişer olmak üzere, büyükşehirlerde ikişer,  illerimizde bir noter faaliyete girmiştir. Özellikle Türkiye'de 25 milyon  işçi-memur çalışanımız var. Bu arkadaşlarımızın işinden, mesaisinden olması,  çalışma ortamı veyahut da işlerin gecikmesiyle ilgili yaşanan mağduriyetleri  ortadan kaldırmak için çok önemli bir hizmettir hafta sonu noterliği.

GURBETÇİLERE NOTER KOLAYLIĞI

Vatandaşın bu uygulamadan memnun olduğunu dile getiren Gül, bugün  itibarıyla başlayacak bir başka uygulamanın da yurt dışında yaşayan vatandaşların  işlerini kolaylaştırmaya yönelik olduğunu söyledi.Bakan Gül, yurt dışında milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığını  anımsatarak, şu değerlendirmede bulundu: Konsolosluk merkezlerinde yapılan hizmetler buraya günler sonra  gelmektedir. Şimdi başlatılan bu uygulamayla bugün Ankara Noterliği'nde, bir  arkadaşımızın Almanya'da babası, eşi, dostu bir noter işlemi yaptıysa,  bilgisayardan çıkarabilmektedir. Şu anda Almanya'da konsoloslukta işlem yapan bir  akrabası, buradan bir dakika sonra noterimiz vasıtasıyla o işlemin aynısını  çıkartabilir. Böylece vekalet verdiğinde dava kaybı, hak itiraz kayıplarının  önlenmesi anlamında da çok önemli bir aşama ve hizmet de yurt dışında yaşayan  vatandaşlarımız için söz konusu olmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde reformlara devam  edeceklerini anlatan Gül, Temel yaklaşımımız, vatandaşlarımızın işini  kolaylaştırmak, hukuk hizmetini daha da etkin hale getirmek. Böylece hafta sonu  da ticaretin, sanayinin ekonominin çarkı işlemektedir. Arkadaşlarımız, yüzde 95  alım-satım gerçekleştiğini ifade ettiler. Bu da çok sevindirici. dedi.Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Cin de dün  başlatılan nöbetçi noterlik uygulamasının aksamadan gerçekleştirildiğini, hafta  sonu yapılan noter hizmetleri vatandaşların memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzay turizmi için başarılı adım
Uzay turizmi için başarılı adım
1 milyon TL ödülle aranan terörist etkisiz hale getirildi
1 milyon TL ödülle aranan terörist etkisiz hale getirildi