Başbakan Binali Yıldırım müjdeyi verdi!

Başbakan Binali Yıldırım müjdeyi verdi!

Başbakan Binali Yıldırım, konut stokunun azaltılması için kampanya başlatılacağını söyledi "Bankacılık sektöründen beklentilerimiz var" diyen Başbakan, "Türkiye yüksek faiz ve enflasyonu hak etmiyor. Yüksek faiz bankalar için iyi bir şey değilse faizleri indirin" ifadesini kullandı.

08 Mayıs 2018 - 08:38

Türkiye Bankalar Birliği 61. Genel Kurulunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Konut stoğunu azaltmak için bir kampanya başlatılacak, böylece çarkları konut sektöründe tekrar döndürmeye başlayacağız dedi. Yıldırım, Kampanyaya Ziraat Bankası başta olmak üzere diğer bankalar da katılacak bilgisini paylaştı.

MERKEZ TEDBİR ALMAYA DEVAM EDECEK

Yıldırım yüksek faiz ve enflasyonun kısmen aktif dış politikayla ilgili olduğunu söyledi. Büyümenin hem kaliteli olduğunu hem de tabana yayıldığını söyleyen Yıldırım, kurdaki seviyelerin nedeni olarak ise Türkiye'nin enerji faturasına işaret etti.Yıldırım, TCMB'nin bugünkü hamlesi sonrası, Merkez Bankası gerek kur dalgalanmaları gerek piyasaların kredi ihtiyaçlarını dikkate alarak dinamik yönetişim süreciyle gerekli tedbirleri almaya devam edecek değerlendirmesinde bulundu.

TBB'YE ÇAĞRI: BANKALAR KÂR ETMİYORSA FAİZİ İNDİRİN

Yıldırım, TBB Başkanı Hüseyin Aydın'ın konuşmasına atıf yaparak, Hüseyin Bey, 'yüksek faiz bizim için iyi bir şey değil, yüksek faizden bankalar kar etmiyor' gibi bir şey dedi, o zaman indirelim dedi. BÜTÇE HEDEFİNDE SAPMA YOK Bizim ödevimiz cari açığı, bütçe açığını planladığımız düzeyde tutmak diye konuşan Yıldırım, bütçe açığı hedefinde sapma olmadığını hatta iyileşme bile olabileceğini bildirdi.Başbakan Yıldırım, yeniden yapılandırma ile ilgili olarak ise, Bu bir suç değil yorumunu yaptı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ŞİMŞEK: KAYGILAR YERSİZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise yaptığı konuşmada, ekonomik göstergelere bakıldığında ekonomide bir miktar yavaşlamanın gündemde olduğunu dile getirdi.Dış açığı daha makul düzeye çekmek için çok önemli reformlar yaptıklarını belirten Şimşek, Yakın dönemde ithalatı azaltacak yatırımlara çok güçlü teşvikler verildi. Bu yatırımlar devreye girdiğinde Türkiye'nin cari açığı 19 milyar dolar azalacak ifadelerini kullandı.Şimşek, Türkiye aslında odaklandığı zaman başarıyor. Savunmada, enerjide yerlilik oranı çok hızlı yükseldi. Biz şu an odaklanmış durumdayız. Cari açık meselesini de bu şekilde kalıcı bir şekilde yüzde 3'lerin altına çekme imkanımız önümüzdeki birkaç yıl içinde söz konusu olabilir dedi.Teşvikler sonrası 'Şu ana kadar neredeydiniz' diyenlerin olduğunu bildiren Şimşek, Aslında Türkiye çok önemli reformları hayata geçirdi ama bunları anlatacak zaman bile yok şeklinde konuştu.

TCMB'NİN HAMLESİNE İLK YORUM

Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü hamlesine atıf yaparak, Merkez Bankası'nın eli kolu bağlı değil. Gereken tepkiyi veriyor yorumunu yaptı. Banka bugün, rezerv opsiyon mekanizmasının döviz imkan oranının üst sınırını yüzde 55'ten yüzde 45'e düşürmüştü.Şimşek son dönemdeki teşvikler sonrası ortaya çıkan eleştirilere yönelik, Maliye politikasına ilişkin kaygılar da yersiz. Önümüzdeki dönemde kısa vadede kalıcı bir tahribat olmayacak ancak orta-uzun vadede vergiyi artırmadan tabana yayacağımız için mali disiplin korunacak değerlendirmesini yaptı.Enflasyon ile ilgili konuşan Şimşek şu ifadeleri kullandı: Enflasyon geçici olarak çift haneye çıkmış durumda. Ama öncesine bakın, 90'lı yıllar sonrası biz yüzde 10'lar civarına kadar çekmişiz. Şimdi de enflasyonda kur etkisi net bir şekilde ortaya çıkıyor.   (Milliyet)

Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YENİYORUM Kurs Merkezi, Öğrencileri Eğitim Hayatına Hazırlamaya Devam Ediyor!
YENİYORUM Kurs Merkezi, Öğrencileri Eğitim Hayatına Hazırlamaya...
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bürokrasiye çağrısını tekrarladı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bürokrasiye çağrısını...