Selen Gülbahçe ile Holistik Beslenme Röportajı

Selen Gülbahçe ile Holistik Beslenme Röportajı

12 Aralık 2019 - 09:01 - Güncelleme: 12 Aralık 2019 - 13:53

Selen Gülbahçe ile yollarımız tesadüfi şekilde kesişti onu tanımaktan çok memnun oldum, bana yaptığı işleri gösterdiğinde ise hayranlık duydum. O kadar değer veriyor ki işine her gün raporlamasını yapıyor, inanılmaz bir düzen kurmuş önceliği sağlıklı beslenme ve sağlıklı ruh! Sizlere Holisik beslenme ile ilgili detay vermesini istedim beni kırmadı.

Selen öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Kendinden biraz bahseder misin?

Ben teşekkür ederim. İzmir’de doğup büyüdüm, sonra üniversite okumak için İstanbul’a gittim. Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdim, Amerika’da da Drexel Üniversitesi’nden de Bilgisayar & Elektronik Mühendisliği ve pazarlama dersleri aldım. Amerika’da okurken hem derslerin yoğunluğu hem de oradaki fast-food kültürü dolayısıyla çok fazla kilo aldım. Okul bitince İstanbul’da kurumsal hayata atıldım ve kurumsal hayatın yoğun temposu ve stresi ile hızla kilo almaya devam ettim.

Üniversite hayatım boyunca, ve özellikle de Amerika’dan döndükten sonra hep kilo vermeye çalışıp, birçok farklı diyet ve beslenme tipi denedim. Başarısız denemelerimin olumsuz etkisi, kurumsal hayatın stresi ile birleşince kilo vermem daha da zorlaştı ve buna ek olarak sindirim sistemi problemleri yaşamaya başladım. Durumun önemini anlayıp hem kendi araştırmalarım hem de gastroentoloğumun yönlendirmesi ile çareyi alkali beslenmede buldum. Kısa süre içerisinde “Alkali Beslenme” üzerine yazılmış okunmadık makale, araştırma yazısı bırakmadım ve bu beslenme modeli ile ilgili öğrendiklerimi kendi yaşamıma uyguladım. Böylece hem sindirim sistemi problemlerimi çözdüm hem de 14 kg vererek görünüş ve sağlık açısından dilediğim fit bedene kavuştum.

Beni böylesine değiştiren ve sağlığıma tekrardan kavuşmamı sağlayan alkali beslenme mucizesini başkalarına da öğreterek herkesin sağlığına, bedensel görünüşüne, özgüvenine ve dolayısıyla hayatına güzel bir dokunuş yapabilmek amacıyla University of Natural Health’den Alkali Beslenme üzerine dersler alarak Certified Holistic Nutrition Practitioner oldum. Bu alandaki bilgilerimi pekiştirmek için eğitim sürecime Stanford School of Medicine’dan Child Nutrition, Ludwig Maximilian University’den Nutrition in Pregnancy ve Irene Diet Academy’den Moleküler Beslenme Diyetisyenliği sertifikaları alarak devam ettim.

2015 yılından beri de kurumsal kariyerimin yanında Holistik Beslenme Danışmanlığı yaparak birlikte çalıştığım danışanlarıma yoğun tempo, stresli yaşam, sosyal hayat ve şehir hayatı koşturmacası içerisinde de alkali beslenerek sağlıklı kalmanın mümkün olduğunu aşılamaya, ve bu beslenme düzenini bir hayat tarzı haline getirerek sürdürülebilir kılmaya çalışıyorum..

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor ve iç mekan


Holistik beslenme nedir?

Holistik Beslenme aslında adı üzerinde bütünsel beslenmedir. Yani tüm beslenmeye, sağlığa, kişiye bir bütün olarak bakar. Holistik beslenmede kişinin tüm sağlığı ve beslenme biçimi ile 360 derece ilgilenilir. Uyku düzeni, stres yönetim mekanizması, beslenmesi, egzersizleri vb gibi... Kişinin bir sağlık problemi varsa semptomu azaltmaya odaklanmaz da bu sorunun kökenine iner ve sorunun oluşmasını engellemeye odaklanır. Örneğin kişide insülin direnci varsa ona şeker içeren gıdaları elimine ederek semptomu azaltmak yerine “sende neden insülin direnci var” yani hücrelerin neden insüline direnç oluşturmuş gel ona bakalım bunu çözelim der. Ben Holistik Beslenme yaklaşımında merkeze Alkali Beslenme’yi oturtuyorum ve Alkali Beslenme ilkelerine göre danışmanlık veriyorum. Aslına bakarsak en etkili ilaç beslenmedir, doğru beslenme ve yaşam tarzı hastalıkların çoğunu önleyebildiği gibi bizi maksimum performansımızda da yaşatabilir. Sabahları yataktan enerjik kalkmak, sağlıklı bir cilt, parlak saçlar, fit ve güçlü bir beden, gün boyu dinç hissetmek vb bunlar hep doğru beslenme ile elde edilir. Yani sağlıklı olmaya sadece “hasta olmamak” olarak bakmamak lazım, Alkali Beslenme ile kişinin potansiyel sağlık ve iyilik haline bakarız ve maksimumunu hedeflemeye çalışırız.

Sanıyorum Londra’da yaşıyorsun. Londra’dan Türkiye’deki danışanlarına nasıl destek oluyorsun?

Evet geçen sene Londra’ya yerleştim ve Regent’s Universitesin’de yine bu alanda bir diploma programına başladım. Bu program da daha çok beslenme ve uzun ömürlülük konularına odaklanıyor (Nutrition, Wellness and Longevity). Yani sağlıklı olmanın da bir adım ötesine bakıyor, beslenme bilimi ile yaşam süremizi nasıl uzatırız, nasıl daha uzun ve kaliteli yaşarız gibi konular. Tabi eğitimime devam ederken aynı zamanda çalışmaya da devam ediyorum. Hem İngiltere’de yaşayan danışanlarım var hem Türkiye’de yaşayan. Zaten programlarımın çoğu online olarak işlediğinden kişinin nerede olduğu da çok fark etmiyor. Sonuçta bir telefon uzaklığındayım ve beslenme koçuna her zaman erişebilir olmak, sorularını sorabilmek, online olarak düzenli takip ve geri bildirim alabilmek bir çok kişi için oldukça motive edici.

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor


Kişiye özel beslenme koçluğu yapıyorum dedin. Nedir peki kişiye özel beslenme?

Her birey birbirinden ayrıdır. Yaşam tarzı, hayat temposu, uyku düzeni, stres seviyesi, sosyal destek mekanizması, metabolizması, yemekleri sindirme biçimi bile herkesin farklıdır. Yani örneğin aynı yemeği yediğimizde sende demirin emilimi daha yüksek olabilirken bende daha düşük olabiliyor. Dolayısıyla herkes böyle biricik iken beslenmeye yaklaşım da öyle olmalı. Kişiye özel beslenme koçluğu programım ile önce kişinin ihtiyaçlarını, yaşam tarzını detaylı olarak dinliyorum ve sonra birlikte hedef belirliyoruz. Bu hedef kilo vermek de olabilir, kas oranını artırmak da veya genel olarak daha iyi ve zinde hissetmek, enerji seviyelerini artırmak bile olabilir. Sonra birlikte belirlediğimiz bu hedef doğrultusunda sürekli online koçluk ile ilerliyoruz. Her gün iletişimde oluyoruz, 7/24 online takip ve geri bildirim ile ilerliyor tüm program. Hedefe ulaştıktan sonra ise bunu nasıl koruruz, nasıl kalıcı kılarız onun üzerinde çalışıp programımızı bitiriyoruz. Yani aslında kişiye özel beslenme koçluğunda amaç kişiye yeni bir yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığı kazandırmak ve daha da önemlisi bunu sürdürülebilir kılmak. Bunu yaparken de her kişiye ayrı ayrı odaklanmak gerekiyor, herkesin hayat stili de, ihtiyaçları da hedefleri de farklı çünkü.

3 günde 10 kilo ver 2 günde 5 kilo al diyetlerine bakış açın nedir?

Alkali Beslenme ile de kilo kaybı, özellikle yağdan kilo kaybı çok kolay olur. Sadece 3 güne 5 güne odaklanacaksak bunu başarması hiç zor değil ama asıl önemli olan bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmek ve kalıcı kılabilmek. Dolayısıyla 5 günden sonra ne olacak onu da düşünmek ve sürekli sonuç odaklı yaşayıp kaç günde kaç kilo vericem diye sormaktansa sürece odaklanmak, kendimize ve sağlığımıza yaptığımız yatırımı görmek daha olumlu ve etkili sonuçlar doğuracaktır.

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor ve iç mekan

Danışanların arasında kilo vermek isteyen ve sana gelmeden önce defalarca farklı diyetler deneyen ama denemesine rağmen kendine hâkim olamadığı için başarısız olanları nasıl motive ediyorsun, nasıl bir beslenme öneriyorsun?

İşte bu noktada motivasyon koçluğu çok önemli bir rol oynuyor. Zaten ben de bu yüzden online olarak sürekli takipli ve motivasyonlu bir beslenme koçluğu sunuyorum. Yeni bir alışkanlık kazanmak, var olan alışkanlıkları değiştirmek hiç de kolay olmuyor. Bu noktada kişinin elinden tutan, ona destek olup yol gösteren bir yol arkadaşına ihtiyacı oluyor. Ben de bunu sağlamaya çalışıyorum ve birlikte elele verince hem başarması daha kolay oluyor hem de süreç daha keyifli hale geliyor.

Gıda takviyelerine Vitamin, mineral vs. bakış açın nasıl?

Ben ilk olarak her şeyi beslenme ile doğal yollardan karşılamanın önemini vurguluyorum ancak bazı durumlarda takviye de faydalı olabiliyor. Örneğin mikrobiyatası bozulmuş çok fazla sindirim sistemi problemleri yaşayan bir kişi için probiyotik takviyesi veya güneş görmeyen bir şehirde (Londra gibi) yaşayan biri için D Vitamini takviyesi etkili olabiliyor. Takviyelere karşı bakış açım olumsuz değil. Örneğin yeni bir araştırmada tam hasta olmadan önce günlük ihtiyaçtan daha fazla olarak alınan C Vitaminin hastalığı önlemeye yardımcı olduğu görüldü. Dolayısıyla dönem dönem ihtiyaca göre takviye alınabilir ama ilk öncelik her zaman için doğal yollardan doğru beslenme ile vitamin ve mineral ihtiyaçlarımızı karşılamak olmalıdır.

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan


Senin mesleğini yapmak isteyenlere öğütlerin var mı?

Her meslekte çok önemli olan bir konu var: sürekli araştırmak, sürekli kendini geliştirmek, yeniliklere açık olmak ama yeniliklere açık olurken kritik düşünme kapasiteni de kaybetmemek. Bu konu bence beslenme biliminde daha da önemli. Çünkü beslenme bilimi aslında diğer bilim dallarına göre çok yeni. Beslenmenin önemi fark edilip bu alanda araştırmalar yapılmaya başlayalı henüz yüz yılı geçmedi ama örneğin kimya bilimi milattan önce 1200'lü yıllardan beri araştırılıyor. Dolayısıyla durum da böyle olunca somut bilgiler yok, bir çok konu tartışmalı hale geliyor, her araştırma birbirinin tersini söyleyebiliyor. Bu nedenle bu alanda çalışan birinin hem tüm yeni araştırmaları takip ederek güncel olması hem de bunu yaparken kritik düşünme şapkasını takarak çıkarımlar yapması gerekiyor. Bu araştırmayı kim yapmış, kim finanse etmiş, kaç kişilik bir kitlede araştırma yürütülmüş, karşıt araştırmalar ne diyor vb gibi soruları sorarak sonuca varmamız gerekiyor. Ben bu noktada bilgisayar mühendisliği tabanlı olmamın çok faydasını görüyorum. Analitik düşünebilmek, her kişiye ve her metabolizmaya ayrı birer işletim sistemi gibi bakabilmek ve ona uygun algoritmayı tasarlayabilmek... Beslenme bilimine de böyle yaklaşabildiğimizde etkili sonuçlar alabiliyoruz.

Bu sefer tersten soracağım röportajı okuyanlara söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Alkali Beslenme çok tutkulu olduğum bir konu, işimi de çok severek yapıyorum. Dolayısıyla bu röportajı okuyup da daha fazla soru sormak, benden daha fazla bilgi almak isteyenler olursa çekinmeden benimle iletişime geçebileceklerini ekleyeyim :) İnstagram hesabım @holistikbeslenme , websitem ise: www.selengulbahce.com Bana her iki kanaldan da ulaşabilirler :)

 

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Soyer,
Soyer, "Ekonomik krize rağmen yatırımlarımız sürecek"
Buca'da açılan kurslara vatandaşlardan yoğun ilgi
Buca'da açılan kurslara vatandaşlardan yoğun ilgi